Asi nikde nenajdete tak různorodou krajinu.
Lázně Teplice leží v údolí mezi hradbou Krušných hor a zcela výjimečnou krajinou Českého středohoří. V dojezdové vzdálenosti 1h jsou též Tiské stěny či České Švýcarsko. Pokaždé uvidíte jinou krajinu, nabídne se vám jiný příběh z dlouhé historie českého pohraničí.
Zdejší kraj odpradávna sloužil jako hlavní brána do Čech a saští králové sem jezdili trávit léto. Lákala je malebná krajina plná hradů, dokladů středověké hornické horečky a vyhlídek tak nebývalých, že braly dech i přírodovědci Humboldtovi, skladatelům Beethovenovi a Wagnerovi. České středohoří platí v kruzích odborníků za neobjevený ráj.
Krušné hory jsou protkány stovkami kilometrů jak pěších tras, tak cyklotras, které jsou již napojeny na saskou stranu horského pásu. Dnes již kompletně obnovená příroda horského pásu se pyšní svými rašeliništi, přírodními útvary a místní faunou. Nádherné přehrady jako by sem odjakživa patřily. To zjistíte cestou na vyhlídky, rozhledny a zříceniny, kterých tu je dost a dost.
Tiské skály připomínají kulisy Letopisů Narnie.
České Švýcarsko. Jedinečná krajina Národního parku České Švýcarsko uchvátí každého. Skalní města, říčky, soutěsky a hluboké lesy již historicky lákaly dobrodruhy. Když se vydáte romantickou Gabrielinou stezkou k Pravčické bráně, ocitnete se jakoby v jiném světě. Řeka Kamenice se vine pomalu Jetřichovickými stěnami mezi vrcholy a vyhlídkami. Mezi nejvíce vyhledávané patří Rudolfův kámen a Mariina skála u Jetřichovic.
Další tipy na výlety najdete na
Chcete-li s organizací výletů pomoci, informační centrum VISIT TEPLICE pořádá ve vybrané dny tematické výlety. Paleta je opravdu pestrá, od výlet do kopců za městem, přes okružku místními pivovary , po sladké mámení ve Středohoří. Popis a případně rezervaci takových výletů najdete zde.
Hrad Krupka
Romantika středověkého hradu KRUPKA
7km od lázní
Areál hradu Krupka je přístupný kdykoliv. Cesta k hradu je z Husitské ulice krátká a komfortní.
Hrad Krupka byl založen Janem Lucemburským už kolem roku 1320. O dob romantismu místo využívali jako vycházkový a odpočinkový areál zejména návštěvníci teplických lázní, kteří také obdivovali růže v panské zahradě. Rostlo jich tam přes sto druhů a podle nich se začalo hradu říkat Růžový hrad (Rosenburg). Během svých pobytů v teplických lázních hrad několikrát navštívil i J. W. Goethe, který si dokonce Krupku nakreslil. Jiným slavným návštěvníkem byla císařovna Marie Louisa v roce 1812. Později zde byla zřízena promenádní cesta a postaveny terasy, altán, nová stáj, vodárenský domek a kolna. Zde si kromě výhledů na České středohoří můžete vychutnat i oběd v hradní restauraci.
Štola Starý Martin
Výlet do nitra hory štolou STARÝ MARTIN
památka UNESCO (9km od lázní)
květen – říjen denně 9:30 – 16:00
listopad – duben pouze Čt – Ne 9:30 – 16:00 (ve Čt pouze do 14:00)
Krupku proslavil po celém světě cín. Na bohatá naleziště v okolí Krupky upozornila bájná kněžna Libuše, která se prý na zdejších stráních scházela s Přemyslem. O historii a způsobech získávání cínu se lecos dozvíte při návštěvě prohlídkové Štoly Starý Martin, ležící při silnici z Krupky na Komáří vížku. V rámci projektu Hornická kulturní krajina Erzgebirge/Krušnohoří se štola Starý Martin stala součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Její výjimečný charakter spočívá v její směrné délce (kolem 2 km), což z ní činí nejdelší cínovou rudní žílu v ČR i střední Evropě.
Dopravní spojení: z Teplic autobus č. 484 , zastávka Martinka
autem – parkoviště naproti vstupu
Komáří vížka
Lanovkou na KOMÁŘÍ VÍŽKU
7km od lázní
duben – září 8:30 – 18:30 v hodinových intervalech
listopad – březen 8:30 – 16:30 v hodinových intervalech
Nejvýše položeným místem Krupky je vrchol Komáří vížka, kam vede nejdelší (2348 m) sedačková lanovka východní Evropy. Spodní nástupní stanice se nachází v časti Bohosudov. Její provoz je denní, avšak s ohledem na povětrnostní podmínky. Vyplatí se zavolat dopředu na tel. 734 570 118
Z Komáří Vížky stejně jako okolím Krupky vede řada turistických, naučných a cyklistických tras a stezek. Jejich bližší popis naleznete zde.
České středohoří
Oněmět úžasem? Odpovědí je výlet do ČESKÉHO STŘEDOHOŘÍ
Specifické přírodní podmínky jsou důvodem, proč je České středohoří jedna z nejbohatších oblastí na množství druhů rostlin a živočichů v České republice.
Každý, kdo přijíždí od Prahy na sever Čech, velmi dobře zná krásu zvrásněné a magické krajiny Českého středohoří, kterou tyto sopečné vrcholy pokrývají. Již na první pohled Vás upoutá bájná hora Říp. Řeka Labe, která do Českého středohoří vtéká „Portou Bohemikou“, dělí krajinu na dvě části. Té západní dominuje Milešovka, Házmburk, Bořeň či Lounské vrchy savanového typu. Té východní části zase Radobýl, Varnhošť a Buková hora. Ústecko se může pochlubit krásnými vodopády a jeskyněmi skrytými ve svazích mimo pohledy lidí.
Házmburk
Magický bod v krajině: Házmburk
Házmburk patří k této krajině odedávna. Dokonce se neví přesně, kdy a kým byl hrad založen. Čedičový vrch dosahuje výšky 418 m a podle archeologických nálezů byl obydlen již v 5. tis. př. n. l. lidem kultury s vypíchanou keramikou.
Milešovka
Výstup na MILEŠOVKU
15km od lázní
Roku 1819 sem zavítal slavný německý cestovatel a přírodovědec Alexander von Humboldt. Ten byl výhledem natolik nadšen, že ho označil za třetí nejkrásnější na světě a až do roku 1839 se sem pravidelně vracel.
Nejvyšší hora Českého středohoří (836,6 m) s úchvatným výhledem do krajiny. Na vrcholu se nachází meteorologická observatoř s rozhlednou. Milešovka je po právu nazývána královnou Českého středohoří. Její svahy, které dosahují sklonu až 30°, pokrývá přirozený lesní porost. Z biologického hlediska jsou velmi ceněny i bezlesé části hory. Jedná se o skalní výchozy, sutě a skalní stěnu „Výří skály“ při jihozápadním úpatí. Právě v těchto místech se nachází většina významných druhů rostlin. V roce 1874 zde byl dokonce objeven velmi vzácný jazýček jaderský – orchidej, která nebyla na území Čech nikde jinde zaznamenána. Vyskytuje se zde i řada chráněných druhů ptactva, hmyzu a měkkýšů.