Rok 1154: Královna Judita zakládá v Teplicích první české lázně.
PRVNÍ LÁZNĚ V ČESKU I VE STŘEDNÍ EVROPĚ
Historický moment. Je to vůbec poprvé, kdy se v českých zemích začalo s léčbou pomocí přírodního zdroje. Dosud se totiž prameny využívaly jen nahodile. Česká královna Judita však v Teplicích založila klášter, který jako jediný používal termální prameny k péči o nemocné. A to více než dvě století před většinou středovevropských lázní. Lázně Teplice v Čechách tak mají zdaleka nejdelší tradici nejen v Česku, ale i v celém regionu střední Evropy.
Judita zakladatelka
Judita je známá především ve spojení s předchůdcem Karlova mostu, který nesl její jméno a který patřil k nejstarším kamenným mostům v Evropě. Matka Přemysla Otakara I. byla velmi vzdělaná a často zastupovala krále i ve státnických záležitostech. V roce 1154 založila v Teplicích benediktinský klášter, aby se ve zdejším špitále cíleně léčilo teplými prameny. Po králově smrti se ujala vedení kláštera. Strávila tu ještě několik dekád a dožila se na svou dobu neuvěřitelných 80 let. V teplickém kláštěře je i pochována.
Až v roce 2003 potvrdil výzkum profesora Emanuela Vlčka, že lebka nalezená v pozůstatcích teplického kláštera nade vší pochybnost patří druhé české královně Juditě. Juditina lebka je nyní uložena v depozitáři Národního muzea v Praze.
První a jediná socha královny Judity
Památka na zakladatelku nejstarší lázeňské tradice ve střední Evropě stojí u Lázeňského domu Beethoven v Teplicích. Jeho středem prochází pěší zóna Lázeňské uličky, kde socha Judity stojí.
Pouze v Teplicích můžete pohledět do tváře Judity Durynské, jedné z nejvýznamnějších žen 12. století. Juditino dosud jediné zpodobnění ve veřejném prostoru je dílem litoměřického sochaře Libora Piskláka a ve svých rysech odráží i analýzu královniných ostatků, které byly takřka 900 let pohřbené v teplické románské bazilice.